Megila

Traktát pod názvem Svitek (jímž se myslí Kniha Ester) se zabývá čtením této knihy v synagogách o svátku Purim (viz Est 9,28), tím, kdo jej může číst, jak se čte a kdy. Mišna a gemara kromě toho uvádí, jaké náležitosti má mít svitek, aby byl platný. Dále se zabývá zacházením s posvátnými předměty, čtením z Tóry a Proroků. Obsahuje čtyři kapitoly:

1. kapitola: kdy v měsíci adaru se Megila má číst, jaký je v tomto ohledu rozdíl mezi opevněnými a neopevněnými městy a vesnicemi. Vyjmenovává případy odlišností vzhledem k šabatu a svátkům. Pojednává o čtení Písma ve všech jazycích - be-kol lašon (podle rabana Gamli'ela jenom řecky), o psaní textů do tefilin a mezuzy, které musejí být vždy hebrejsky a v písmu ašurit

2. kapitola: jak se má Megila správně číst, jaká přikázání se mají o této slavnosti zvlášť dodržovat - po celý den i po celou noc.

3. kapitola: prodávání posvátných předmětů a budov včetně synagog, pravidla v případě zbořených synagog, čtení parašot o šabatech v adaru, o svátcích a postních dnech. 

4. kapitola pojednává o čtení svitku Ester a dalších liturgických čteních z Tóry a Proroků: které pasáže se smějí veřejně číst i překládat a které se smějí číst, ale nikoli překládat, které pasáže z Proroků se veřejně nečtou; popisuje nevhodné zacházení s tefilin a upřesňuje, kdo má vykládat Písmo a vést bohoslužbu.

Zde si můžete přečíst úryvky z folií 8b-9b.