Eruvin

Název znamená prolnutí nebo smíšení a tématem tohoto traktátu je vše, co usnadňuje otázky praktického života o šabatu - zde jde zejména o vytváření oblastí, jejichž rámec umožňuje přenášení jídla na větší vzdálenost, aniž by došlo k porušení zákazu překročit šabatový techum (vzdálenost 2000 loktů chůze) a přípravu jídla. Jde o eruv techumin (prolnutí hranic), eruv chacerot (prolnutí dvorů), v jejichž rámci je možné propojení průchodu nebo slepé uličky (eruv mavoj). Eruv týkající se hranic v krajině se realizuje tak, že se položí určité množství jídla ve vzdálenosti šabatové hranice a z tohoto bodu je pak možné v určitém směru ujít dalších 2000 loktů. Dále rozlišujeme propojení přípravy jídel (eruv tavšilin), když svátek připadne na pátek a nebylo by možné během něj uvařit jídlo na šabat, pouze těsně před koncem svátku, tudíž se něco uvaří před svátkem a něco před šabatem.

1. kapitola: eruv mavoj, jak přeměnit část veřejné oblasti v oblast soukromou dočasným oplocením (např. stanového tábora).

2.  kapitola: jak může člověk o šabatu použít studnu, která se nachází ve veřejné oblasti a za jakých okolností může přenášet předměty v zahradě.

3. kapitola: jak a kde se provádí prolnutí hranic, podmínečné prolnutí, pravidla o svátku předcházejícím šabatu, na Nový rok.

4. kapitola pojednává o porušení šabatového techumu.

5. kapitola definuje území obklopující město a způsob, jak měřit techum.

6. kapitola: eruv dvorů.

7. kapitola: pokračování tématu o prolnutí dvorů a propojení vchodů.

8. kapitola: eruv hranic pro zbožné účely (týkající se domů, v nichž se truchlí nebo se koná svatba).

9. kapitola: pravidla platící pro střechy.

10. kapitola:  zákony různého charakteru se vztahem k šabatu.

Z těchto 10 kapitol uvádíme úryvky z folia 18a-b.